Sibiřský ženšen
Sibiřský ženšen možná nepředstavuje jeden z druhů ženšenu, ovšem uznejte, že název eleuterokok ostnitý není zrovna nejšťastnější. Ženšen ze Sibiře má i tak benefitů na lidské zdraví více než dost. Pojďme si proto alespoň některé z nich představit.
Účinky sibiřského ženšenu na lidský organismus:
- Přísun fyzické energie
- Zvýšení imunity a výdrže
- Zlepšení kognitivních funkcí a schopnosti se učit a soustředit
- Snížení negativních vlivů na organismus
- Příznivý vliv na srdce
- Umírnění výkyvů hladiny cukru v krvi
- Urychlení hojení ran
- Zmírnění projevů menopauzy
- Protizánětlivé účinky
Jak už z druhového názvu vyplývá, jedná se o rostlinu původem ze Sibiře. Je možné jé však naleznout i v některých oblastech Číně, Korei či Japonska. Jedná se o prastarou bylinu, jejíž zmínky pochází již před více než 2000 lety. Západní svět si zamiloval účinky pravého ženšenu, který je ovšem pro svou oblíbenost dlouhodobě nedostatkovým zbožím. V dávných dobách byl dokonce ceněn více než samotné zlato. A tak byl ženšen původem ze Sibiře vzat na milost. Nejedná se však o milost v pravém slova smyslu, když víme, jak významný přínos pro naše zdraví má.
Sibiřský ženšen je velmi odolný keř, který musí dlouhodobě přetrvat v těžkých podmínkách, které mu nehostinná Sibiř přichystala. Tento keř se pro komerční účely pěstuje cíleně, i dnes je ho však možné stále naleznout ve volné přírodě. Stejně jako u ženšenu pravého, je i zde tak vysoce ceněn pro svou podzemní část, která obsahuje pro tělo nejvíce potřebných látek. Kořen se sklízí během září a následně suší za pomoci ne příliš vysokých teplot, které by mohly zničit cenné látky. Vybírejte produkty s ženšenem, které obsahují pouze jeho kořen, neboť právě ten je pro tělo nejpřínosnější. Řada výrobců zpracovává celou rostlinu pro větší tržbu, ovšem na úkor účinku produktu.